Hi, How Can We Help You?
6 sierpnia, 2021

100 litrów wody na metr!

Informacja o wysokości opadów w dniu 5 sierpnia w Krakowie.

Jak poinformowały Wodociągi Miasta Krakowa, w dniu 5 sierpnia 2021 r. w Krakowie wystąpił wyjątkowo intensywny deszcz. W ciągu 24 godzin na niektóre obszary miasta m.in. Rajsko, Piaski Wielkie, Krzemionki, Ludwinów, osiedle Podwawelskie, Salwator, Kleparz czy Witkowice spadło ok. 100 mm (100 litrów wody na każdy metr kwadratowy).

Dla porównania, zgodnie z obowiązującymi standardami, każda sieć kanalizacyjna służąca do odwodnienia terenu, projektowana jest na deszcz o określonej częstotliwości występowania – raz na 5 lat i o czasie trwania 15 minut, przy wysokości opadu 19 mm.

Wysokość czwartkowego opadu osiągnęła na Krzemionkach aż 103,01 mm na metr kwadratowy, podczas gdy roczne opady w Krakowie kształtują się na poziomie 638,5 mm!


Wysokość opadów w poszczególnych rejonach Krakowa dnia 5 sierpnia 2021 | źródło: wodociagi.krakow.pl

Ulewne deszcze, które ostatnio bardzo często nas dotykają były zawsze zjawiskiem naturalnym, natomiast ich częstotliwość i bijąca kolejne rekordy obfitość w ostatnich latach wyraźnie się nasiliła. Klimatolodzy i hydrolodzy prognozuję, że ten stan rzeczy ulegnie raczej pogorszeniu niż poprawie. Jeżeli dodamy do tego ekstremalne opady powódź gotowa.

Więcej informacji na temat przeczytacie Państwo w komunikacie na stronie WMK.