W ostatnich tygodniach bardzo często otrzymujemy zgłoszenia o wilgotnych posadzkach i ścianach w garażach podziemnych, podczas gdy na zewnątrz panują upały.
Problem ten jest najlepiej zauważalny w garażach w których podłoga wykonana jest z żywicy epoksydowej gdzie pojawiają się kałuże. Najgorsza sytuacja jest w garażach nowych, lub nie używanych. W budynkach starszych gdzie większość miejsc postojowych jest zajęta zjawisko to jest zdecydowanie mniej widoczne lub wręcz niezauważalne Nasi klienci zgłaszają do nas podejrzewając że jest to przeciek czy też przesiąkanie wód gruntowych. O co chodzi co jest tego przyczyną?
Dlaczego posadzki w garażach podziemnych są mokre podczas upalnej pogody?
Jest to zjawisko kondensacji pary wodnej z gorącego i wilgotnego powietrza na zimnych powierzchniach których temperatura jest niższa od punktu rosy. Punkt rosy to nic innego jak temperatura przy której para wodna z powietrza zaczyna się skraplać. Największy wpływ na to ma pogoda. W ostatnich tygodniach mamy bardzo dużo opadów co wpływa na wilgotność powietrza. Gdy po kilku dniach deszczu temperatura rośnie wilgotna ziemia dodatkowo zaczyna parować co powoduje że wilgotność powietrza nierzadko przekracza 80%
Do określenia temperatury punktu rosy służy powyższa tabela. A by ją ustalić należy dokonać pomiaru temperatury powietrza, wilgotności powietrza i temperatury posadzki. Na skrzyżowaniu temperatury powietrza i wilgotności znajduje się wartość temperatury posadzki poniżej której, będzie się na niej skraplać woda.
Na zdjęciu obok prezentujemy jeden z pomiarów wykonany dzisiaj w garażu.
Przy temperaturze powietrza 18,1 °C wilgotność względna wynosiła 81,3 % . Punkt rosy dla tych wartości odczytana w tabelce to 14,56 °C Co oznacza, że para wodna będzie się skraplała na posadzce jeżeli jej temperatura jest niższa niż 14,5 °C Zmierzona temperatura posadzki wynosiła w pomiarze 9,7 °C co stanowi wartość znacznie poniżej punktu rosy.
Czy to groźne zjawisko?
Jeżeli nie powoduje powstawania zagrzybienia nie. Z naszych obserwacji wynika że zmiana warunków pogodowych powoduje ustanie tego zjawiska W przedsionkach garażowych, na połączeniu z klatką schodowym gdzie ściany są tynkowane i występuje ryzyko powstania grzyba zalecamy montaż elektrycznych grzejników. W halach garażowych nowych budynków skropliny należy usuwać